arbeider / works:

DEN LANGSOMME VEIEN GJENNOM SKOGEN OG HJEM::
(201 -     )

HERBARIUM TINCTORUM (2017 -     )

HORIZONS
Owens og Stabell
(2016)

GRENSELAND :: BORDERLAND
(2013 -  2016)

IMMER WIEDER WEITER SPINNEN
(2013 - 2016)

FILLEVEV :: RUGTAPESTRY
(2011 - 2016)

TRANSPARENT VEV ::
TRANSPARENT WORKS

(2004 - 2013)

BILLEDVEV:.TAPESTRY
(1993 - 2003)

UTSMYKKING::COMMISSIONS
(2000 -      )

 

TEKSTER::TEXTS

CV-norsk :: CV-english

P
resseomtale ::Press

kontakt :: contact

 

home :: NYHETER :: NEWS

ARKIV :: ARCHIVE

 

 

©  Anne Stabell /  BONO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 

 

Anne Stabell 

Født i Trondheim 1958, oppvokst i Oslo og Bærum.
Bor i Eidanger/Porsgrunn, og delvis i Husum/Tyskland.
Atelier: Spriten kunsthall og atelier, Skien

 

 

UTDANNELSE

1979-83          Statens Håndverk og kunstindustriskole, Oslo. Avdeling for klær og kostymer.

1985                Arkitekthøgskolen i Oslo, hospitant ved semester-særkurs “virkemidler for rom og arkitektur”

 

SEPARATUTSTILLINGER

2020               Haugesund Kunstforening (kommer)

2020               Østfold Kunstsenter, Fredrikstad

2019               Kunstbanken Hedmark Kunstsenter, Hamar

2018               Den langsomme veien gjennom skogen og hjem, Kongsberg Kunstforening
2016               ImmerWiederWeiterSpinnen, Vestfold Kunstsenter, Tønsberg

2016               HORIZONS, Telemark Kunstsenter, sammen med Marilyn A. Owens

2015               Grenseland, Skienskunstforening

2015               Immer Wieder Weiter Spinnen, Neustadt/Holstein, Tyskland

2013               Immer Wieder Weiter Spinnen, Spriten Kunsthall, Skien

2009               Vandreutstilling Verdensveven til den kulturelle skolesekken

2006               Skiens kunstforening

2005               Norske Tekstilkunstnere, vindusvisning

2000               Rommet bak tiden. Telemark kunstnersenter, Porsgrunn

 

KOLLEKTIV- OG GRUPPEUTSTILLINGER - Nasjonale/regionale (i utvalg)

2020               Høstutstillingen / Statens Kunstutstilling
2020               SOFT galleri - sommerutstillingen
Solbrända erfarenheter

2020               Telemark Kunstsenter, Stipendutstillingen (hvert år siden 2010)

2018               Fem høydepunkter – Norske Tekstilkunstnere 40 år, Bodø Kunstforening

2017               Det store mjuke øyeblikket. Finnskogutstillingen / NTK 40 år
2016               Sørlandsutstillingen

2012               Sørlandsutstillingen

2011               Jernvilje, Næs Jernverksmuseum, arrangør NK-Sørnorge

2010               KUNSTHÅNDVERK 2010, Norske Kunsthåndverkeres årsutstilling, Kunstindustrimuseet, Oslo

2005               Sørlandsutstillingen

1993               Sørlandsutstillingen

 

KOLLEKTIV- OG GRUPPEUTSTILLINGER - Internasjonale (i utvalg)

2020               Blaumachen - Eckernförde Museum, Tyskland (utsatt til 2021)

2019               Cordis Prize for Tapestry – Shortlist utstilling, Edinburgh, Skottland

2018               World Tapestry Now, arrangert online av American Tapestry Alliance

2018               Versponnen und verwoben, Ostholsteinmuseum, Eutin, Tyskland

2017               Natürlich Grün!  – Eckernförde Museum, Tyskland

2016               Zu2t – St. Annen-Museum, Lübeck, Tyskland

2015               European ARTAPESTRY 4, Rovanjemi /Finland, Lüneburg Museum/Tyskland, Hasslach/Østerrike og Silkeborg Bad/Danmark.

2015               GEFÄSS - Ostholsteinmuseum, Eutin, Tyskland

2012/13         European ARTAPESTRY 3, Latvia, Finland, Sverige, Danmark

2013               EgeArt Festival, Izmir, Tyrkia

2012               Interception 3, Galleri BirNokta/Galleri 5, Istanbul, Tyrkia

2010               European ARTAPESTRY 2.  Sverige, Frankrike, Norge, Danmark

2009               Kaunas biennial TEXTILE 09 Kaunas, Litauen.

2009               International Tapestry Symposium and Exhibition, Graz, Østerrike

2009/10         PORTRÆT NU! Brygger J.C. Jacobsen’s nordiske portrettkonkurranse, Frederiksborg slott, Danmark.

2008               5thFrom Lausanne to Beijing International Fiber Art Biennale, Beijing, Kina

2008               International Tapestry Symposium and Exhibition, Graz, Østerrike

2006               4thFrom Lausanne to Beijing International Fiber Art Biennale,Beijing, Kunming og Suzhou, Kina

2005               International Fiber Art Triennale, Tournai, Belgia

2004               3rd From Lausanne to Beijing International Fiber Art Biennale, Shanghai, Kina

2004/05         American Tapestry Biennial 5. Denver/Colorado m.fl.

2002               2nd From Lausanne to Beijing International Fiber Art Biennale, Beijing, Kina


STIPEND OG PROSJEKTSTØTTE (i utvalg)

Statens tiårige stipend for etablerte kunstnere, 2014-2023
Statens diversestipend for kunstnere 2019

Statens utstillingsstipend / regionale prosjektmidler 2006, 2014, 2015, 2017, 2018 og 2019

Telemark Kunstsenters Stipendutstilling, stipend 2010, 2011, 2013, 2014, 2017, 2018, 2019 og 2020

Vestfold Kunstsenters utstillingsstipend 2016

Stipendopphold, 3mnd i Danmark (Den statlige danske DIVA-ordningen)  2010

OCA reise- og utstillingsstøtte 2009 og 2006

Norske Billedkunstneres vederlagsstipend 2005 og 2007

Telemark fylkes kunstnerstipend 1999

Statens reise og studiestipend og NKreisetøtte/Stikkmidler div ganger             

 

OFFENTLIG UTSMYKKING

2020               Fylkesmannen for Vestfold og Telemark, Tønsberg.  KORO (under arbeid)
2012               Vinjehuset, Vinje kommune / KORO. Sceneteppe.

2012               Skagerak Energi, Porsgrunn. (Privat, med konsulent utnevnt av RSU) Veggarbeid, tekstil / lys.

2009               SAMBA / HABU, rehabiliteringssenter for barn og unge, Skien kommune/KORO

2009               Rønholt skole, Bamble kommune/KORO, transparentvev

2006               Bjørkelangen sykehjem, Aurskog-Høland kommune, transparentvev (etter vunnet konkurranse)

2005               Røymyr Bofellesskap, Skien kommune, transparentvev

2000               Storfjord kulturhus, Stranda i Møre og Romsdal.  Interkommunalt og utsmykkingsfondet.

 

KONKURRANSER / PRISER

2018               World Tapestry Now/ TeitelbaumAward, Second Prize

2015               Utsmykking til Torstvedt skole, Larvik, lukket konkurranse

2013               Utsmykking til St. Hallvard videregående skole, Buskerud, lukket konkurranse

2008               Bronsepris- International Fiber Art Biennale, Beijing, Kina 2008

2006               “Outstanding Honorable Mention” - International Fiber Art Bienniale, Suzhou, Kina

2005               1.premie  åpenutsmykkingskonkurranse, Bjørkelangen sykehjem

2004               “Outstanding Honorable Mention” - International Fiber Art Bienniale, Shanghai

2002               "Award of Commendation” - From Lausanne to Beijing, International Tapestry Art Biennale

 

KONSULENTVIRKSOMHET, OFFENTLIG UTSMYKKING

Skogmo videregående skole, Telemark 2017 – 2018
Åmot Skule, Vinje kommune 2012-13
Gimle Skule, Fyresdal 2011-2013
Sønderled Skole, Risør kommune 2011-13
Skien videregående skole, ny montering av skolens kunstsamling 2010
Bamble Sykehjem, Bamble kommune 2010-2011
Rådhusamfiet, Porsgrunn kommune 2006-2010
Skien Fritidspark og Hjalmar Johansen v.g. skole 2004-2010
Bakkane sykehjem, Skien kommune 2004- 2008
Vestsiden Barnehage, Porsgrunn kommune 2004- 2005
Lunde Sjukeheim, Nome kommune 2001- 2004
Frisklivsenteret, Porsgrunn kommune 2001-2003
Telemark Sentralsykehus, psykiatrisk sektor ny akuttpost 1999-01
Brekkeby videregående skole, Skien 1998-99

 

TILLITSVERV

Regionalt samarbeidsutvalg for kunst i offentlige rom, Telemark 2019-21
Innstillingsutvalget for Regionale Prosjektmidler, representant for NK-sør 2018-2019
Kontrollutvalget Norske Billedkunstnere 2017-19
Innstillingsutvalg for utstillingsstipend i Telemark, representant for BiT 2017-19
Styreleder Norske Tekstilkunstnere og Soft Galleri 2011-15
Styreleder Telemark Kunstnersenter 2004-2009
Jurymedlem Skien kommunes Kunstnerstipend 2006-2009
Kunstnerisk rådsmedlem, Billedkunstnere i Telemark 2003-2007
Styreleder Telemark Kunstnersenter 1997-1999       
Styremedlem Telemark Kunstnersenter 1996-2001
Styremedlem/nestleder Billedkunstnere i Telemark 1996-2000

 

ANNEN RELEVANT AKTIVITET:

Har jobbet som kostymedesigner og scenograf siden avsluttet utdannelse i 1983
Kostymesjef ved Teater Ibsen, Skien 1987 - 97

 

MEDLEMSKAP

Norske Kunsthåndverkere, Norske Tekstilkunstnere, Billedkunstnere i Telemark, Norske Billedkunstnere, BerufsverbandAngewande Kunst Schleswig-Holstein, Norske Scenografer og BONO.

 

 

 

 

 

   

 

Produksjoner, scenografi og/eller kostymedesign 1983-2010 (utvalg):

 

 

1983    Bakom berg og blåner                          Bokklubbens Barn (regi T Stabell)                 SC+KOST

1984    Lille Eyolf                                              StatensTeaterHøyskole (STH)                         KOST

           Smeltedigelen                                        STH                                                                KOST

           Sirkus Mikkelikski                                 Sommerteater i Frognerparken                      KOST

1985   Frøken Julie / Hedda Gabler                 STH                                                                      KOST

           Blekkfrid Blekksprut                              Sommerteater i Frognerparken                      KOST

            Fødselsdagsselskapet                         STH                                                                      SC

            For lukkede dører                                 STH                                                                      SC

            Jaques og herren hans                         Det Norske Teateret (regi J Varden)                      SC+KOST

            Rosmersholm                                       Riksteateret                                                         SC+KOST

            Bråk i Ciozza                                         STH (regi R Penka)                                             KOST

1986    Misantropen / Tartuffe                           STH                                                                      KOST

            Operasjon Sidewinder                           STH (regi KJ Kjønig)                                          KOST

            Prinsessa og trollnøkkelen                    Maridalspillet (regi T Brænne)                          SC

1987    Et dukkehjem                                         Telemark Teater (regi K Solgaard)                  KOST

            Musikken var av ...                                Telemark Teater (regi L Eger)                          SC+KOST

            Dødsflåten                                              Telemark Teater (regi K Dambæk)                   KOST

1988    Hard Times                                             Teater Ibsen (regi K Solgaard)                         KOST

            Heile jorda er bustaden min                   Teater Ibsen (regi F Kvalem)                             SC+KOST

            Spelet om Harald Gråtopp                      Historisk utespill i Drangedal (regi K solgaard)            SC+KOST

1989    Kari Trestakk                                          Teater Ibsen (regi V Haslund)                           SC+KOST

1993    Prinsessa og trollnøkkelen                     Maridalspillet (regi T.Brænne)                          SC+KOST

1994    Fiskekongen                                           Teater Ibsen (regi WR Wexelsen)                    SC+KOST

            Lille Henrik                                               Venstøpspillet      (regi T Hartvigsen)                              KOST

1995    Den hvite klovnen                                    Teater Ibsen / Agder Teater (regi WR Wexelsen)SC+KOST

1996    Utlendingen                                              Teater Ibsen(regi AO Bull)                                KOST
1997    Apache                                                     Teater Ibsen                                                        SC+KOST            

            Møte ved straumen                                  Teater Ibsen (regi B Baardson)                        SC+KOST

1999-2000 Mørkeloftet på Ibsens’ Venstøp         Telemark museum                                            Museums-scenografi. 
2000    Gullhjelmen                                              Kapittelbergspillet i Skien (regi M.Borgersen)               SC

2001    Det blå tårnet                                            Teater Ibsen (regi T Lindberg)                          SC+KOST

            Billenes bryllup                                         Teater Ibsen (regi T Totino)                                             SC+KOST

2002-2003  Historiske drakter, Brekke gård        Telemark Museum                                            museums-kostymer

2002    Gullhjelmen (nyoppsetting)                        Kapittelbergspillet i Skien                                                 SC

2004    1.etasje på Ibsens Venstøp                     Telemark Museum                                          museums-scenografi
2003    En folkefiende                                          Skien kommune (regi S.Winge)                       SC+KOST
2006    Festforestilling, Henrik Ibsen                    Skien kommune i Ibsenhuset(regi L Vik)       SC
2010    Apache                                                      Teater Ibsen (nyoppsetting)                             SC+KOST