arbeider / works:

DEN LANGSOMME VEIEN GJENNOM SKOGEN OG HJEM::
(2017 -     )

HERBARIUM TINCTORUM (2017 -     )

HORIZONS
Owens og Stabell
(2016)

GRENSELAND :: BORDERLAND
(2013 -  2016)

IMMER WIEDER WEITER SPINNEN
(2013 - 2016)

FILLEVEV :: RUGTAPESTRY
(2011 - 2016)

TRANSPARENT VEV ::
TRANSPARENT WORKS

(2004 - 2013)

BILLEDVEV:.TAPESTRY
(1993 - 2003)

UTSMYKKING::COMMISSIONS
(2000 -      )

 

TEKSTER::TEXTS

CV-norsk :: CV-english

P
resseomtale ::Press

kontakt :: contact

 

home :: NYHETER :: NEWS

ARKIV :: ARCHIVE

 

 

©  Anne Stabell /  BONO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 

 

 

 

 

 

 

 

Anne Stabell   

 

Født i Trondheim 1958, oppvokst i Oslo og Bærum

Bor og arbeider i Skien, og delvis i Husum, Tyskland. 

Atelier: Spriten Kunsthall og Atelieer, Klosterøya i Skien

  

                                     

 

UTDANNELSE

1979-83     Statens Håndverk og kunstindustriskole, Oslo. Avdeling for klær og kostymer.

1985          Arkitekthøgskolen i Oslo, hospitant ved semester-særkurs “virkemidler for rom og arkitektur”

 

 

KOLLEKTIV- OG GRUPPEUTSTILLINGER (i utvalg)

  • Sørlandsutstillingen 2016

  • European ARTAPESTRY4, Finland, Tyskland, Østerrike, Danmark 2015

  • DREIZEHN. Kunst trifft Kunsthandwerk II, Kunstverein KUNST&CO, Flensburg

  • GEFÄSS - Ostholsteinmuseum, Eutin, Tyskland

  • European ARTAPESTRY3, Riga/Latvia 2014

  • Interception 5, Galleri BirNokta/Galleri 5, Istanbul, Tyrkia 2014

  • EGE Art, Izmir, Tyrkia 2013

  • European Artapestry 3, Central Finland Museum og Ronneby Kulturcentrum, Sverige 2013,

  • Interception 3, Galleri Bir Nokta/Galleri 5, Istanbul, Tyrkia 2012

  • Sørlandsutstillingen 2012

  • European Artapestry 3, KunstCentret Silkeborg Bad i Danmark 2012

  • Sørlandsutstillingen 2011

  • NKsørnorges utstilling Jernvilje, Næs Jerverksmuseum sommeren 2011

  • KUNSTHÅNDVERK 2010, Norske Kunsthåndverkeres årsutstilling, Nasjonalmuseet, Oslo 2010.

  • European ARTAPESTRY 2.  Konsthallen, Luleå, Sverige 2010, Musée Jean Lurçat et de la Tapisserie Angers/Frankrike 2010, Vestlandske  kunstindustrimuseum i Bergen 2009, Nordjylland Kunstmuseum Aalborg,  november 2008

  • Stipendutstilling Telemark Kunstnersenter sommeren 2010

  • Kaunas biennial TEXTILE 09 Kaunas, Litauen.

  • International Tapestry Exhibition, 25th anniversary, Graz, Østerike 2009

  • Faleria Arte Festival 2009, Italia.

  • Brygger J.C. Jacobsen’s nordiske portrettkonkurranse 2009, Frederiksborg slott, Danmark 2009. Ljungbergmuseet i Sverige 2010, til Island og Finland 2010 og Folkemuseet i Oslo 2011

  • 5th From Lausanne to Beijing International Fiber Art Biennale 2008, Beijing, Kina, 2008

  • ASAP - Skiens kunstforening 2008

  • International Tapestry Symposium and Exhibition, Graz, Østerrike 2008

  • Vinjeutstillinga 2007

  • 4th From Lausanne to Beijing International Fiber Art Biennale 2006, Suzhou, Kina.

  • Invitation Exhibition, Beijing oktober 2006

  • Sørlandsutstillingen 2005

  • International Fiber Art Triennale, Tournai, Belgia 2005

  • 3rd From Lausanne to Beijing International Fiber Art Biennale 2004, Shanghai, Kina.

  • American Tapestry Biennial 5, 2004-2005, - Centre for Visual Arts, Denver / Colorado; - The Dorr Mill, Newport / New Hampshire; - Rochester Art Centre, Rochester / Minnesota.

  •  “Det skulte Telemark “  arrrangert av Billedkunstnere i Telemark; Telemarksgalleriet;  Skien Kunstforening; Asker Kunstforening;  Ski Kunstforening  2004

  • 2nd From Lausanne to Beijing, International Tapestry Art Biennale 2002, Beijing, Kina.

  • Sørlandsutstillingen  1993

 

INDIVIDUELLE PROSJEKT OG UTSTILLINGER

  • Immer wieder weiter spinnen. Vestfold Kunstsenter, Tønsberg 2016

  • Horizons. Telemark Kunstsenter 2016, sammen med Marilyn A. Owens

  • Immer wieder weiter spinnen. Hans Ralfs Haus für Kunst und Kultur, Neustadt in Holstein 2015

  • Grenseland. Skiens Kunstforening, Ibsenhuset 2015

  • Immer wieder weiter spinnen. Spriten Kunsthall, Skien 2013

  • Utstilling Verdensveven til den kulturelle skolesekken 2009

  • Månedens kunstner Telemark Kunstnersenter, Skien  august 2007

  • Skiens kunstforening 2006

  • Norske Tekstilkunstnere, vindusvisning 2005

  • Rommet bak tiden. Telemark kunstnersenter, Porsgrunn  2000

 

OFFENTLIGE INNKJØP

2007      Agder Lagmansrett, Kristiansand

2006      Telemark Fylkeskommune, fylkeshuset

2005      Aurskog-Høland kommune

2005      Kirkelig kulturverksted, Vindernklinikken

1994      Porsgrunn kommune, Bjørntvedt aktivitetshus

1997      Telemark fylkeskommune, TSS nye vestfløy

 

 

STIPEND OG PROSJEKTSTØTTE

2014    Telemark Kunstnersenters Sommerutstilling, BKH reisestipend

2014    Statens 10-årige arbeidsstipend for etablerte kunstnere

2013    Telemark Kunstnersenters Sommerutstilling, Telemark Kunstnersenters reisestipend
2011    Statens diversestipend for kunstnere

2010    Telemark Kunstnersenters Sommerutstilling, Skien kommunes reisestipend

2010    Stipendopphold, Kunstnerhuset i Skærbæk, Danmark (Den statlige danske DIVA-ordningen)  

2009    OCA, reise- og utstillingsstøtte

2007    Norske Billedkunstneres vederlagsstipend

2006    OCA, reise- og utstillingsstøtte

2005    Norske Billedkunstneres vederlagsstipend

2004    Norsk kulturråds utstillingsstipend

2002    Anton Chr. Houens og Conrad Mohrs legat (som scenograf)

1999    Statens reise og studiestipend (som scenograf)

1999    Norsk kulturråds debutantstøtte.

1999    Norsk kulturråds utstyrsstøtte

1999    Telemark fylkes kunstnerstipend

1987    Statens reise og studiestipend (som scenograf)

1983    Strays Legat (SHKS)

             

 

OFFENTLIG UTSMYKKING

  • Skagerak Energis admimistrasjonsbygg, Porsgrunn 2012

  • Sceneteppe til Vinjehuset, Åmot i Vinje. Vinje kommune/KORO 2012

  • SAMBA / HABU, rehabiliteringssenter for barn og unge, Skien kommune/KORO, 2009

  • Rønholt skole, Bamble kommune, 2009

  • Bjørkelangen sykehjem, Aurskog-Høland kommune (etter konkurranse) 2006

  • Røymyr Bofellesskap, Skien kommune, 2005

  • Storfjord kulturhus, Stranda i Møre og Romsdal. Interkommunalt og utsmykkingsfondet 2000

KONKURRANSER / PRISER

2015    Utsmykking til Torstvedt skole, Larvik, lukket konkurranse.

2013    Utsmykking til St. Hallvard videregående skole, Buskerud, lukket konkuranse

2008    Bronsepris i International Fiber Art Biennale, Beijing, Kina 2008

2006    “Outstanding Honorable Mention” International Fiber Art Bienniale, Suzhou, Kina

2005    1.premie i åpen utsmykkingskonkurranse, Bjørkelangen sykehjem

2004    “Outstanding Honorable Mention” International Fiber Art Bienniale, Shanghai

2002    "Award of Commendation” - From Lausanne to Beijing, International Tapestry Art Biennale

 

KONSULENTVIRKSOMHET, OFFENTLIG UTSMYKKING

Åmot Skule, Vinje kommune 2012-13
Gimle Skule, Fyresdal 2011-2013

Sønderled Skole, Risør kommune 2011-13

Skien videregående skole, ny montering av skolens kunstsamling 2010

Bamble Sykehjem, Bamble kommune 2010-2011

Rådhusamfiet, Porsgrunn kommune 2006-2010

Skien Fritidspark og Hjalmar Johansen v.g. skole 2004-2010

Bakkane sykehjem, Skien kommune 2004- 2008

Vestsiden Barnehage, Porsgrunn kommune 2004- 2005

Lunde Sjukeheim, Nome kommune  2001- 2004

Frisklivsenteret, Porsgrunn kommune 2001-2003

Telemark Sentralsykehus, psykiatrisk sektor ny akuttpost 1999-01

Brekkeby videregående skole, Skien 1998-99

 

formidlingsarbeid

for den kulturelle skolesekken 2007, 2008 og 2010

 

TILLITSVERV

Styreleder Norske Tekstilkunstnere og Soft Galleri 2011-15

Jurymedlem Skien kommunes Kunstnerstipend 2006-2009
Styreleder Telemark Kunstnersenter 2004-2009

Kunstnerisk rådsmedlem, Billedkunstnere i Telemark 2003-2007

Styreleder Telemark Kunstnersenter 1997-1999       

Styremedlem Telemark Kunstnersenter 1996-2001

Styremedlem Billedkunstnere i Telemark 1996-2000

 

ANNEN RELEVANT AKTIVITET:

Har jobbet  som kostymedesigner og scenograf siden avsluttet utdannelse i 1983. (se nedenfor)

Kostymesjef ved Teater Ibsen, Skien  1987-1997

 

MEDLEMSKAP

Berufsverband Angewande Kunst Schleswig-Holstein 2014

Norske Kunsthåndverkere 2010

Norske Tekstilkunstnere 1998

Billedkunstnere i Telemark 1993

Norske Billedkunstnere 1993
Norske Scenografer 1984

 

 

   

 

Produksjoner, scenografi og/eller kostymedesign 1983-2010 (utvalg):

 

 

1983    Bakom berg og blåner                            Bokklubbens Barn (regi T Stabell)                 SC+KOST

1984    Lille Eyolf                                              StatensTeaterHøyskole (STH)                         KOST

           Smeltedigelen                                        STH                                                                KOST

           Sirkus Mikkelikski                                   Sommerteater i Frognerparken                      KOST

1985   Frøken Julie / Hedda Gabler                  STH                                                                      KOST

           Blekkfrid Blekksprut                                Sommerteater i Frognerparken                      KOST

            Fødselsdagsselskapet                            STH                                                                      SC

            For lukkede dører                                     STH                                                                      SC

            Jaques og herren hans                           Det Norske Teateret (regi J Varden)                      SC+KOST

            Rosmersholm                                           Riksteateret                                                         SC+KOST

            Bråk i Ciozza                                             STH (regi R Penka)                                             KOST

1986    Misantropen / Tartuffe                             STH                                                                      KOST

            Operasjon Sidewinder                            STH (regi KJ Kjønig)                                          KOST

            Prinsessa og trollnøkkelen                     Maridalspillet (regi T Brænne)                          SC

1987    Et dukkehjem                                            Telemark Teater (regi K Solgaard)                  KOST

            Musikken var av ...                                    Telemark Teater (regi L Eger)                          SC+KOST

            Dødsflåten                                                 Telemark Teater (regi K Dambæk)                   KOST

1988    Hard Times                                                Teater Ibsen (regi K Solgaard)                         KOST

            Heile jorda er bustaden min                   Teater Ibsen (regi F Kvalem)                             SC+KOST

            Spelet om Harald Gråtopp                      Historisk utespill i Drangedal (regi K solgaard)            SC+KOST

1989    Kari Trestakk                                             Teater Ibsen (regi V Haslund)                           SC+KOST

1993    Prinsessa og trollnøkkelen                     Maridalspillet (regi T.Brænne)                          SC+KOST

1994    Fiskekongen                                             Teater Ibsen (regi WR Wexelsen)                    SC+KOST

            Lille Henrik                                                Venstøpspillet      (regi T Hartvigsen)                              KOST

1995    Den hvite klovnen                                    Teater Ibsen / Agder Teater (regi WR Wexelsen)SC+KOST

1996    Utlendingen                                                              Teater Ibsen(regi AO Bull)                                KOST 1997    Apache                                                       Teater Ibsen                                                        SC+KOST            

            Møte ved straumen                                  Teater Ibsen (regi B Baardson)                        SC+KOST

1999-2000 Mørkeloftet på Ibsens’ Venstøp             Telemark museum                                            Museums-scenografi. 
2000    Gullhjelmen                                                               Kapittelbergspillet i Skien (regi M.Borgersen)               SC

2001    Det blå tårnet                                            Teater Ibsen (regi T Lindberg)                          SC+KOST

            Billenes bryllup                                         Teater Ibsen (regi T Totino)                                             SC+KOST

2002-2003  Historiske drakter, Brekke gård             Telemark Museum                                            museums-kostymer

2002    Gullhjelmen (nyoppsetting)                    Kapittelbergspillet i Skien                                                 SC

2004    1.etasje på Ibsens Venstøp                    Telemark Museum                                          museums-scenografi 2003    En folkefiende                                          Skien kommune (regi S.Winge)                       SC+KOST
2006    Festforestilling, Henrik Ibsen                 Skien kommune i Ibsenhuset(regi L Vik)       SC
2010    Apache                                                      Teater Ibsen (nyoppsetting)                             SC+KOST